10 rzeczy, które fajnie zrobić wiosną

photo-1413742215432-db7ea02bd2dc

Natura zaczyna budzić się do życia. Ubarwia pozimowy krajobraz pąkami kwiatów i liści. W powietrzu bezsprzecznie czuć wiosnę. Słońce góruje nad horyzontem coraz dłużej, dni są coraz cieplejsze. Zaczyna się jakoś bardziej chcieć.

Wiosna to idealny czas na porządki i zmiany. W sobie i w otoczeniu. To świetny moment, by na wzór otaczającego świata obudzić się z zimowego marazmu, przetrzeć oczy i zmazać resztkę zimowej chandry. Co warto zrobić, żeby było jeszcze przyjemniej?

Wyjdź na samotny spacer

Najlepiej po lesie, łące lub parku. Bez telefonu i słuchawek na uszach. Po prostu Ty. W taki sposób ja rozprawiam się z myślami i szukam rozwiązania problemu. To w pewien sposób oczyszczające uczucie. Chodzić bez konkretnego celu. Obserwować. Uspokoić się. To także świetny sposób, żeby…

Odpocząć. Wiesz, że do Twojego mózgu codziennie docierają 34 gigabajty danych? To tyle samo, ile otrzymywał człowiek żyjący w średniowieczu w ciągu… całego swojego życia. Twoje neurony często pewnie są przeładowane, a spacery pomagają odpocząć głowie. Ona potrzebuje chwili wytchnienia…

Oprócz tego, że spacery są przyjemne i relaksujące to te w promieniach wiosennego słońca pomagają zaktywizować witaminę D, która w dużej mierze odpowiada za nasze dobre samopoczucie. A w dodatku taki marsz pomaga zadbać o zdrowie. Pół godziny spaceru ogranicza ryzyko cukrzycy i pomaga zadbać o formę.  Podobnie uważał jeden z greckich filozofów i prekursorów medycyny:

„Chodzenie jest dla człowieka najlepszym lekarstwem” Hipokrates.

Wyjedź 

Zmiana otoczenia sprzyja kreatywności, spojrzeniu na problem i życie z szerszej perspektywy. I jest nieziemsko ciekawa. Czasem nawet niedaleka i krótka podróż może natchnąć do niesamowitych rzeczy, zmian, nowych postanowień. Wiosna to dobry moment, by obudzić się razem z przyrodą.

A jeśli akurat nie masz możliwości wyjazdu, zmień coś w swoim otoczeniu. Zrób przemeblowanie w mieszkaniu, pojedź inną drogą do pracy lub na uczelnię. Takie małe zmiany działają na mózg bardzo podobnie jak dalekie wojaże.

Odwiedź swojego lekarza

Statystycznie Polak częściej robi przegląd samochodu niż profilaktyczne badania. To znaczy, że bardziej dbamy o swoje auta, niż zdrowie. Bagatelizowanie tygodniowego bólu pleców, strzykania w kolanie i nawracających bóle głowy. Polacy są rekordzistami w kupowaniu leków „bez recepty”, bo zamiast wizyty u lekarza szybciej wziąć pigułkę. W Polsce ten problem określa się już mianem „narodowej lekomani”.

Nikt nie lubi chodzić po lekarzach. Sam jestem tutaj niechlubnym potwierdzeniem. Warto jednak zadbać o zdrowie i zrobić sobie „wiosenny przegląd”, a nie tylko wymieniać opony na letnie. Samochód możesz wymienić, z narządami trudniej.

Uporządkuj otoczenie

Nie musisz od razu pucować całego mieszkania na błysk. Popatrz czy nie otaczają Cię zbędne rzeczy, uporządkuj trochę najbliższą przestrzeń. Ja np. oddaję stare ubrania. Ty możesz wymienić się z kimś przeczytanymi książkami lub wyrzucić uschniętego kwiatka, któremu nie udało się przetrwać zimy i zasuszony straszy z Twojego parapetu…

Bałagan w otoczeniu sprzyja rodzeniu się bałaganu w głowie. No i… okna też możesz umyć, dzięki temu wpuścisz więcej światła do mieszkania. Pamiętaj jednak: Możesz. Nie musisz.;)

Zatrzymaj się

Wiosna to dobry moment, by zadać sobie trochę filozoficznych pytań. Snuć plany, planować zmiany, zmieniać otoczenie, otaczać się nowymi doświadczeniami. Ja lubię zadać sobie pytania, które od zawsze chodzą mi po głowie i poszukać na nie odpowiedzi właśnie na wiosnę.

Czy jesteś szczęśliwy tu, gdzie znajdujesz się teraz? Czy chcesz coś zmienić? I przede wszystkim… nie bój się zmian. Są nieuniknione.

Przeczytaj książkę

Uważam, że to straszne, że ponad 60% Polaków nie przeczytało w poprzednim roku żadnej książki. To ponad 23 miliony osób, które na własne życzenie pozbawia się możliwości zdobycia wiedzy, samorozwoju albo świetnej rozrywki.

Nie dołączaj do tego niechlubnego grona, przeczytaj chociaż jedną. Wyjdź z nią do parku, usiądź na ławce. Zrelaksuj się. Mówi się, że kto czyta ten może żyć milionami innych żyć. Czemu masz ograniczać się tylko do jednego?

Jeśli jednak to Cię nie przekonuje, to… Pamiętaj, że są ludzie, którzy nie pójdą z Tobą do łóżka, jeśli nie czytasz książek. Nie ograniczaj sobie możliwości.; )

Stwórz wiosenną playlistę

Z ulubionych utworów poprzeplatanych nowościami. Taką, której miło będzie posłuchać w autobusie, w drodze do pracy lub na uczelnie. W słoneczny weekend przy porannej kawie na balkonie lub w deszczowy, chłodny wiosenny wieczór pod kocem.

Zacznij uprawiać jakiś sport

Nie tylko dlatego, że „sport to zdrowie”. To czas dla Ciebie, w którym odrywasz się od codzienności, internetu i natłoku informacji z mediów. Paradoksalnie pozwala odpocząć i nabrać dystansu, pomimo tego, że mięśnie płaczą z bólu. Spróbuj na wiosnę. Dłuższy dzień to mniej wymówek.

Zrób coś, na co zawsze miałeś ochotę

Robienie nowych rzeczy pobudza kreatywność, tworzy nowe powiązania pomiędzy neuronami i po prostu… jest fajne.

Zawsze marzyłeś o skoku na bungee, nauce obcego języka lub tańca? Wiosna to świetny moment, żeby spróbować czegoś nowego. Istnieje duża  szansa, że odnajdziesz nową pasję, poznasz ciekawych ludzi.

Uśmiechnij się.

Tak po prostu. Do siebie lub kogoś innego. Na pewno pięknie się uśmiechasz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s