Polska Walcząca to nie napis na dropsach

fejs-chwala

Patrzę na te czerwone twarze i robi mi się niedobrze. Łyse głowy, krzyki wulgarnej rozmowy i koszulki. Koszulki żołnierzy wyklętych i biało-czerwone opaski na ramionach ze znakiem łączącym dwie litery: P i W.

I tak obwieszeni patriotycznymi symbolami zataczają się pijani od krawężnika do krawężnika. Jeden z nich wymiotuje pod drzewem. Drugi rozbija butelkę obok śmietnika. To współczesny patriotyzm, czy… deptanie brudnymi buciorami symboli, które niosą ze sobą potężny ładunek emocji, historii, wydarzeń?

Mam ochotę podejść i zapytać, czy im nie wstyd, że wycierają swoje rzygowiny w biało-czerwone flagi, a Polskiego Orła oblewają gorzałą. PW znaczy dla nich chyba jedynie – Picie Wódy. Mijam ich jednak bez słowa. Wiem, że ten typ „patriotów” podlany odpowiednią ilością alkoholu lubi spuścić komuś patriotyczny wpierdol. A wtedy biel i czerwień wygląda dla nich pięknie w postaci czerwonej krwi na białych zębach. Dlaczego Ci o tym piszę…

Bo nie jestem patriotą?

Tak naprawdę nie wiem, czy jestem. Bo współcześnie trudno nim być… Nasi pradziadkowie, dziadkowie, ojcowie mieli za co, i z kim walczyć. My zostaliśmy pozbawieni takiego wroga.
A problem polega na tym, że… Polak wroga miał zawsze. I to przeciw niemu się jednoczył. Teraz szuka przeciwnika gdziekolwiek. Po co?

Po to, by z kimkolwiek o podobnych poglądach zjednoczyć się pod sztandarem wspólnego celu. A następnie – podjąć próbę walki o swoje przekonania. Tylko po to, żeby udowodnić swoją rację i po prostu… móc komuś przywalić. Czy to pięścią, czy słowem w internecie. Nie biorąc pod uwagę jednego. Że ludzie mają prawo być inni i mieć inne zdanie.

I dlatego teraz jedni walczą z tęczą, weganami i homoseksualistami, a drudzy z pseudo-patriotami, glutenem i tradycją.

Współczesny Patriota

Jak zatem wygląda współczesny patriota? Nie wiem, może to… Świadomy historii, umiejący czerpać z niej naukę i snujący plany na przyszłość Polak? Ten, który wyrzuca śmieci do kosza, a nie obok. Chodzi na wybory i nie obraża wszystkich tylko dlatego, że mają inny pogląd na świat. Ten, który płaci podatki i pomaga staruszce wsiąść do autobusu. Jest uprzejmy, otwarty, angażuje się w akcje społeczne.

Korzystając z tego, że nie musi biegać z karabinem po barykadach, pracuje i uczy się. By później swoją wiedzę wykorzystać i żyć godnie. Z dumą. W kraju, który szanuje. Dziękując tym samym, że nie jest pokoleniem, które rzucało granatami i chowało się przed spadającymi z nieba bombami. Bo ktoś zrobił to za niego. By mógł dziś iść tym nierównym chodnikiem. I pomimo tego, że w tym kraju naprawdę wiele rzeczy należy naprawić i zmienić, to…

To człowiek, który nie mając z kim walczyć, nie szuka na siłę czegoś, co można zniszczyć. Tylko ten, który w czasie spokoju szuka możliwości, by coś zbudować. By stworzyć lepsze miejsce do życia. Mając na uwadze to, co zdarzyło się w przeszłości…

Pamiętaj, lecz szanuj

Jestem za tym, żeby w Polsce, na wzór Ameryki, wywieszać flagi w narodowe święta. Strzelać fajerwerkami upamiętniając zwycięstwa, czy organizować marsze pamięci, wspominając porażki. Bo nasza historia to nie tylko wzloty, lecz także bolesne upadki.

Miejcie w domu symbole narodowe. Bo tradycja i symbolika od zawsze spaja naród, odróżnia go od innych. Sprawia, że jest indywidualnie piękny. Tylko, czy wszystkie symbole muszą znajdować się na magnesach na lodówkach, kubkach na kawę czy otwieraczach do piwa? Niektóre lepiej chyba mieć w pamięci. Po prostu.

A poruszając jeszcze kwestie pamięci… zakładając biało-czerwoną opaskę na ramię, nie gwałć polskości podwórkową łaciną. Czcząc polskie wojsko na koszulce, nie zalewaj jej wódą i browarem. Idź pewnie, wyprostowany. Bądź odzwierciedleniem symbolu, którego używasz. A nie jedynie ich wydmuszką. Bo każdy symbol ma znaczenie.

Zatrzymaj się dziś o 17, chociaż na chwilę. Upamiętniaj godnie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s